CO OFERUJE STACJA KONTROLI POJAZDÓW?
Sprawny samochód jest jednym z kluczowych elementów wpływających na bezpieczeństwo na drogach. Każdy pojazd poruszający się po drogach publicznych musi mieć ważne badania techniczne, które wykonuje się z różną częstotliwością. W przypadku nowych aut pierwsze badanie wykonuje się przed upływem trzech lat od dnia pierwszej rejestracji, drugie badanie – po dwóch latach, a kolejne – co roku.
Badanie techniczne pojazdu można wykonać tylko i wyłącznie w stacji kontroli pojazdów – podstawowej lub okręgowej. Podstawowa stacja kontroli pojazdów obsługuje pojazdy o masie do 3.5 tony, czyli można się do niej udać z samochodem osobowym, przyczepą, motocyklem itp. Z kolei okręgowa stacja kontroli pojazdów, taka jak nasza, obsługuje wszystkie pojazdy – zarówno te o masie do 3.5 tony, jak i te o masie powyżej 3.5 tony. Tak więc możesz się do nas zjawić zarówno z samochodem osobowy, jak i ciężarowym.
Zadania okręgowej stacji kontroli pojazdów
Techniczne badania okresowe to jedna z przyczyn wizyty w stacji kontroli. Auto może również trafić na tak zwane badania dodatkowe pojazdu, czyli wtedy, gdy doszło do kolizji lub wypadku z jego udziałem, bądź też, gdy został on skierowany na takie badanie przez funkcjonariusza policji.
Co jest sprawdzane podczas badania? W zasadzie wszystkie elementy decydujące o bezpieczeństwie jazdy. Specjalista zaczyna od oględzin wnętrza samochodu – kierownicy, deski rozdzielczej (w przypadku żółtych i czerwonych kontrolek niezbędne jest podjęcie określonego działania). Mechanik sprawdza również mocowanie foteli i pasów bezpieczeństwa. W dalszej kolejności jest badane podwozie:
- Układ hamulcowy
- Zawieszenie
- Układ kierowniczy
- Opony
- Elementy nośne pojazdu
Diagnosta ocenia także oświetlenie, szyby (przednia szyba nie może mieć żadnych pęknięć i odprysków) i skład spalin. Warto dodać, że stacje okręgowe wykonują również numer nadwozia, podwozia i silnika, a także tabliczki zastępcze.
Przeczytaj także: Jak dbać o klimatyzacje samochodowa?
Każdy odpowiedzialny kierowca auta nie powinien czekać na ostatni moment z badaniem. Niezależnie od tego, jak często musisz wykonać badanie techniczne, warto udać się na tzw. przegląd techniczny raz do roku (a nawet częściej, jeśli pojazd jest silnie eksploatowany). Podczas przeglądu mechanik sprawdza elementy, które wpływają na komfort i eksploatację samochodu, a nie są uwzględniane podczas badania technicznego, np.: geometria kół, klimatyzacja, stopień zużycia podzespołów.