JAK PRAWIDŁOWO DBAĆ O OPONY?
Od stanu ogumienia twojego pojazdu zależy twoje bezpieczeństwo na drodze. Dlatego o opony trzeba dbać, zabezpieczając je i odpowiednio przechowując. Sprawdź, jak to zrobić.
Jak przygotować opony do przechowywania?
Jeśli przechowujesz opony w garażu, powinieneś je odpowiednio zabezpieczyć. Przed ich zdjęciem, zaznacz ich pozycje na osiach, co pozwoli na rotację ich pozycji w pojeździe, zrównoważającą stopień zużycia. Następnie bardzo dokładnie umyj je letnią wodą, najlepiej zmieszaną z szamponem samochodowym. Możesz do tego użyć:
- gąbki,
- szczotki,
- myjki ciśnieniowej.
Zanim schowasz opony do pokrowców, wysusz je, aby nie doprowadzić do korozji, a także usuń z rowków bieżnika zalegające w nim kamienie i śmieci.
Jak prawidłowo przechowywać opony?
Przede wszystkim wymienione opony przechowuj w ciepłym, suchym i wentylowanym pomieszczeniu, w którym temperatura nie spadnie poniżej 5 stopni Celsjusza i nie będzie wyższa niż 30 stopni. Trzymaj je z dala od źródeł ciepła: instalacji grzewczych, piecyków i prostowników. Nie należy stawiać ich również w pobliżu urządzeń, powodujących iskrzenie oraz wyładowania elektryczne. Generują one bowiem ozon, który prowadzi do starzenia gumy. Jeśli przechowujesz je bezpośrednio na podłodze, zadbaj o to, by była czysta, bez śladów oleju, benzyny oraz smarów, uszkadzających strukturę opony. Opony bez felg ustaw pionowo na bieżniku, z felgami ułóż na stosie, jedna na drugiej.
Jak zadbać o ciśnienie w oponach?
Kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania opon jest zachowanie w nich odpowiedniego ciśnienia. Sprawdzaj je przynajmniej raz w miesiącu i przed każdą podróżą. Pomiarów dokonuje się co najmniej po godzinie od zatrzymania lub po przejechaniu 2-3 kilometrów przy małej prędkości. Jeśli jedziesz autostradą lub jeśli samochód jest mocno obciążony, stosuj maksymalne wartości ciśnień zalecane przez producenta. Koło zapasowe powinno być natomiast napompowane do wartości 2,5 atmosfer.
Wielu kierowców przechowuje opony na zewnątrz pod folią, tymczasem jest to poważny błąd. Folia bowiem nie chroni opon przed działaniem promieni słonecznych, złą pogodą i wilgocią.
Przeczytaj również: Jak geometria kół wpływa na bezpieczeństwo jazdy?