Jak zapewnić samochodowi efekt trwałego połysku?
Nie ma nic przyjemniejszego dla właściciela samochodu niż jazda świeżo umytym autem. Nie chodzi tylko o dobrą prezencję na ulicach, ale również zapewnienie dobrej widoczności i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. To, co sprawia, że oglądamy się za jakimś pojazdem to najczęściej to, jak błyszczy w słońcu. Sprawia wrażenie nowego, dopiero wyjeżdżającego z salonu. Jak uzyskać taki efekt i to na dłużej?
Autodetailing – sposób na dokładne mycie pojazdów
Zanim zadbamy o połysk lakieru, należy samochód dokładnie oczyścić z zanieczyszczeń codziennych takich jak kurz, piasek, ale i tych, które kumulują się na karoserii i ciężko je czasami usunąć: soku z drzewa, ptasich odchodów czy insektów. Najlepszym i coraz częściej wybieranym sposobem jest korzystanie z autodetailingu, czyli mycia ręcznego z wykorzystaniem odpowiednich preparatów i środków czyszczących dobieranych do czyszczonej powierzchni i rodzaju zabrudzenia.
Tego typu usługi cieszą się coraz większym zainteresowaniem, gdyż pomagają zadbać o stan lakieru i zabezpieczają go przed uszkodzeniami, zarysowaniem i osadzaniem się brudu. Jest to alternatywa dla automatycznych myjni, które mają negatywny wpływ na lakier, szczególnie w starszych pojazdach. Kolejne etapy dokładnie oczyszczają karoserię, a pasty polerskie, woski i powłoki sprawiają, że będzie ona błyszczała nawet po pierwszym deszczu.
Jak uzyskać efekt długotrwałego połysku?
Jednym ze sposobów, jest usunięcie lekkich i ciężkich zabrudzeń za pomocą mycia wstępnego z pianą aktywną, a następnie mycia zasadniczego z szamponem, a na końcu glinkowaniem. Na czystą nawierzchnię można nałożyć pastę polerską lub wosk i za pomocą specjalnych ściereczek nadać połysk karoserii.
Inną, nieco trwalszą opcją jest pokrycie powierzchni lakierowanych powłoką ceramiczną. W jej składzie jest krzemionka, która łączy się z lakierem, utwardzając go i zabezpieczając przed odpryskami, zarysowaniami, a także pogłębia kolor i zwiększa połysk. Ma właściwości hydrofobowe, więc na karoserii nie powstają zacieki.
Przeczytaj także: Na czym polega różnica między auto detailingiem a myjnią samochodową?