Jak przygotować auto do sprzedaży, by prezentowało się atrakcyjnie?
Jak sprzedać używany samochód, by uzyskać dobrą cenę i jednocześnie nie narazić się na późniejsze reklamacje? Odpowiadamy: poprzez odpowiednie przygotowanie auta. I nie dotyczy to tylko konieczności posprzątania w środku czy uprania dywaników.
Przygotowanie samochodu do sprzedaży
- Wyczyść samochód od zewnątrz
Nadwozie auta, które zamierzamy sprzedać, powinno być starannie i dokładnie umyte. Wypolerujmy też wszelkie zadrapania na lakierze - możemy zrobić to ręcznie sami, bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie jednak skorzystanie z usługi renowacji lakieru w warsztacie samochodowym. Wypolerować należy też reflektory. Jeżeli na samochodzie są ślady korozji, zlikwidujmy je za pomocą preparatu odrdzewiającego. Następnie umyjmy dokładnie wycieraczki i felgi, sprawdzając jednocześnie ich stan - jeżeli zajdzie taka potrzeba, wymieńmy je na nowe. Możemy zakończyć pracę, woskując karoserię.
- Zadbaj o wnętrze samochodu
Wnętrze auta należy starannie odkurzyć i umyć. Wyjmijmy wszystko, co znajduje się w schowkach i kieszeniach na drzwiach, a także opróżnijmy i umyjmy popielniczki. Odświeżmy wygląd kierownicy - jeżeli jest skórzana, możemy zlecić jej lakierowanie. Następnie skontrolujmy wygląd dźwigni zmiany biegów i nakładek na pedałach - jeżeli są w złym stanie, kupmy i zamontujmy nowe. Dywaniki również muszą zostać wyczyszczone, a w razie konieczności wymienione na nowe. Plastikowe elementy możemy pokryć preparatem konserwującym. Pamiętajmy jednak, by wybrać taki, który da efekt matu - błyszczący może dawać do zrozumienia, że pracowaliśmy nad poprawą stanu auta.
Przeczytaj: Jak zapewnić samochodowi efekt trwałego połysku?
- Wyczyść bagażnik
Bagażnik należy nie tylko starannie wyczyścić, lecz również opróżnić ze wszelkich zbędnych przedmiotów, w tym narzędzi i akcesoriów służących do holowania lub szybkich napraw samochodu - ich obecność będzie dla potencjalnego klienta stanowić znak, że często ulega on awariom. Również tutaj należy starannie wyczyścić tapicerkę i dywaniki - te ostatnie wymieńmy na nowe, jeżeli nie wyglądają już atrakcyjnie.
- Zajrzyj pod maskę
Również to, co znajduje się pod maską samochodu, wymaga odświeżenia. Dokładnie, lecz przy tym bardzo ostrożnie umyjmy silnik, pamiętając, by przed myciem pozwolić mu ostygnąć. Starannie dobierzmy środki czystości i metody czyszczenia - te nieodpowiednie mogą pozostawić ślady świadczące o niedawnym myciu.
- Nie oszukuj nabywcy
Pamiętajmy, że cała transakcja musi odbyć się bez oszustw. Dlatego uczciwie poinformujmy klienta o historii wypadków i serwisowania samochodu. Nie fałszujmy też licznika. Jest to nie tylko kwestia zwyczajnej uczciwości, ale też możliwych konsekwencji - jeżeli po sprzedaży takie działania zostaną wykryte, możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej.